8 YILDIR DÜZENLENEN KÜLTÜR ve SANAT YARIŞMALARINA BİR YENİSİ DAHA EKLENDİ??

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından her yıl düzenlenen Kültür ve Sanat Yarışmalarının finalinde sona gelindi. İl, bölge ve Türkiye finali olmak üzere üç aşamada gerçekleştirilecek olan yarışmalarda şiir, şarkı ve tiyatro alanlarında gençler hünerlerini kıyasıya sergiledi.

İl finali Kocaeli Uluslararası Gençlik Merkezi’nde tamamlanarak bölge finaline kapılarını açtı. 335 gencimizin katılımcı olarak yer aldığı yarışma başlıklarına biraz değinelim.

 

“BİR ŞİİR BİR NEFES” ?

Gençler Arası Şiir Okuma Yarışması’nda 13-17 ve 18-25 yaş arası kız/erkek kategorilerinde gençler istedikleri şiirleri seslendirerek yarışmaya katılım sağladı.

Şiir kategorisinde 13-17 yaş grubu Şevval BÜYÜKGÖÇMEN, Alp Kağan KILINÇDEMİR; 18-25 yaş arası gençlerden ise Ayşe Nur AK ve Bahtiyar YOKUŞ bölge finaline katılmaya hak kazandı.

 

“SAHNE SIRASI SENDE”??

Gençler Arası Ses Yarışması’nda Türk Müziği, Popüler Müzik ve Özgün Yorumlama kategorilerinde gençlerimiz çeşitli eserleri seslendirerek yarışmaya katılım sağladı.

Türk müzik kategorisinden Rümeysa ÖNGÜÇ, popüler müzik kategorisinden Ekin Hanım DUVARCI adlı arkadaşlarımız; özgün yorumlama kategorisinde ise Grup Hüküm adlı grubumuz bölge finaline katılmaya hak kazandı.

“HAYALLERİNİ SAHNEYE TAŞI”??

Gençler Arası Tiyatro Yarışması’nda 13-25 yaş arası gençler kendi seçtikleri dekor ürünleri ve ses efektleri ile performanslarını sergilediler.

Tiyatro kategorisinde Körfez ilçemizden katılan KORAL isimli grubumuz “Barlas” adlı oyunu ile bölge finaline katılmaya hak kazandı.

 

“KİM BİLİR?” ??

Gençler Arası Bilgi Yarışması’nda gençlerimiz lise ve üniversite kategorisinde bilgilerini yarıştırdılar.

Lise kategorisinde Yiğit KOCA, Arda Mirza ERGENE ve Kerem AYDIN;

Üniversite Kategorisinde ise Şamil Faruk ŞEKER, Ömer Halit HORAT VE Ferdi ÇELİK’ in bulunduğu takımlar bölge finaline katılmaya hak kazandı.

 

Kültür ve Sanat Yarışmaları boyunca heyecanları gözlerden kaçmayan gençler birbirleriyle yarışırken program sonrası hep birlikte sahnede bir araya gelerek eğlenceli vakitler geçirdiler.  Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri bu tür etkinliklerin gençlerimizin kendilerini ifade etme ve özgüven kazanma konusunda önemli bir işlevi olduğunu belirterek 2023 Gençlik ve Spor Bakanlığı Kültür ve Sanat Yarışmaları Kocaeli İl Finallerinde gerçekleşen yoğun katılımdan dolayı memnuniyet duyduklarını ifade ettiler.