T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın himayesinde; farklı engel gruplarından bireylerin katılacağı ve bir bayrak yarışı şeklinde 24 saat aralıksız olarak sürdürülecek halk katılımıyla toplumda sosyal farkındalık yaratması planlanan maraton koşusu projesidir.

“Engelsiz Bir Türkiye İçin Farkındalık Maratonu”  Sporcuları Sayın Valimiz Tarafından Valilik Binası Önünde  Karşılandılar

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın himayesinde farklı engel gruplarından bireylerin katılımlarıyla bugün İstanbul- Taksimden başlayarak Kocaeli’ne varan “Engelsiz Bir Türkiye İçin Farkındalık Maratonu”  sporcuları, Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy tarafından valilik binası önünde  karşılandılar.
 
Valilik binası önünde gerçekleştirilen karşılama törenine; Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un yanı sıra  Gençlik ve Spor Bakanlığı Eğitim Kültür Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Cemal Sofuoğlu, Vali Yardımcısı Ali Ada,  Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar ve çok sayıda vatandaş katıldı.
 
 Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy’un yapmış olduğu konuşmalarında; “Değerli katılımcılar, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın koordinasyonluğunda  İstanbul Taksim’den başlayan ve Ankara Anıtkabir’e kadar devam edecek “Engelsiz Bir Türkiye İçin Farkındalık Maratonu”nun Kocaeli ayağındayız. Bu anlamda maratona katılan bu bayrağı İstanbul’dan alıp bize teslim eden bütün sporcularımıza, katılımcılarımıza teşekkür ediyorum. Engelsiz bir yaşam için her türlü çalışma birçok kurum tarafından yerine getirilmektedir. Bizde Kocaeli Valiliği olarak Engelli Veri tabanı projemizi hayata geçirdik. Kocaeli’de hangi engel türlerinde kaç vatandaşımız var bunun sayılarını ortaya çıkardık ve bir proje dahilinde çalışmaları ortaya koyuyoruz. Temel amacımız; vatandaşlarımızdan engelli olup, devletin onlara sunduğu imkanlardan yararlanmayanlar varsa onları yararlandırmak ve belirli bir engel grubunun bir bölgede yoğunlaşması gibi bir tespitimiz olursa onun nedenleri üzerinde sorgulama ve çalışma yapma gibi birçok hedefi ortaya koyan çalışmayı biz Kocaeli olarak  hayata geçirdik. 
 
İlimizde 60  Engelli Spor Kulübümüzde 1467 Sporcu Faaliyet Yürütmektedir
 
Kocaeli Gençlik ve Spor İl Müdürlüğümüzün koordinasyonluğunda engellere yönelik yürütülen birçok çalışma var. İlimizde 60  engelli spor kulübü var. Bu 60 engelli spor kulübünde 1467 sporcu faaliyet yürütmektedir. Bu sporcuların bir kısmı ulusal ve uluslararası alanda derece yapan, madalya alan sporcularımızdır. Onlara emek veren, katkı sunan hocalarına, ailelerine ve bütün sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum. Engelsiz Bir Türkiye İçin bugünkü organizasyonu da önemsiyorum. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür etmek istiyorum. Bayrağı buraya kadar  taşıyan sporcularımızı kutluyorum.” dedi.
 
Konuşmaların ardından Valimiz Sayın Hüseyin Aksoy, Kocaeli sınırından başlayarak Sakarya’ya kadar koşacak olan sporcularımıza bayrağı ve plaketi teslim etti. 
Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın himayelerinde farklı engel gruplarından bireylerin katılacağı ve bir bayrak yarışı şeklinde 24 saat aralıksız olarak sürecek olan “Engelsiz Bir Türkiye İçin Farkındalık Maratonu”  halkın  katılımlarıyla toplumda farkındalık yaratması planlanmaktadır. Maraton koşusu İstanbul Beyoğlu/ Taksim’den başlayarak, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu illerinden geçerek 29 Ekim Salı günü Cumhuriyet  Bayramı’nda Ankara’da Anıtkabir’de son bulacaktır.

“Engelsiz Bir Türkiye İçin Farkındalık Maratonu”  Koşucuları, 57 kilometresi Kocaeli’de olmak üzere toplamda 450 kilometre mesafe kat edecekler.