2002 yılında ilan edilen ve o yıldan itibaren her yıl Avrupa'nın tüm ülkelerinde düzenli olarak kutlanılan 'Avrupa Hareketlilik Haftası' her yıl 16-22 Eylül tarihleri arasında kutlanmaktadır. Temel amacı çarpıcı bir dizi fiziksel aktivite ile hareketlilik ve sağlıklı yaşam konusunda toplumsal farkındalık geliişmesine hizmet etmek olan bu hafta vesilesiyle tüm Avrupa'da olduğu gibi ülkemizde de başını Herkes İçin Spor federasyonunun çektiği her illerde  birden fazla aktivite gerçekleştirildi.

Bu yıl '' Beraber Yürüyelim ''  sloganının benimsendiği hafta, şehirlerde motorize trafiğin kısıtlanması, çevreci ulaşım alternatiflerinin geliştirilmesi, toplumsal yaşam alanlarının daha sağlıklı ve hareketli hale getirilerek düzenlenmesi ve sağlıklı ve aktif yaşama/yaşlanma politikalarının desteklenmesi amacı ile ilimiz Kocaeli'de aktivite gerçekleştirildi.

Kuruluşunu Anayasamızın 59. maddesinde yer alan; '' Devlet, her yaştaki Türk  vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır, sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder'' ilkesi üzerine inşa eden Herkes  İçin Spor Federasyonunun ülke genelinde 3'ten 93 yaşa bütün vatandaşlarımızı fiziksel aktivite hususnda bilinçlendirmek üzere yürüttüğü faaliyetleri, bu yılda etkinliklerimiz arasında bulunan Avrupa Hareketlilik Haftası çerçevesinde zirveye taşıyacak bir etkinlikle ilimizde taçlandırmış bulunmaktayız.

Buna istinaden Federasyonumuz himayelerinde, bugün saat 14:00'da  başlayan etkinlikle 81 ilimizde eş zamanlı olarak başlattığımız ''Beraber Yürüyelim'' organizasyonu halkımızın yoğun katılımı ve sportif etkinliklerle dolu bir şekilde gerçekleştirildi.


İlimiz Kocaeli'de sürdürülen bu etkinlikte Kocaeli Vali Yardımcısı Ali ADA, Gençlik ve Spor İl Müdürü Muzaffer ÇİNTİMAR, Gençlik ve Spor İzmit İlçe Müdürü Engin YAŞAR, HİS Federasyonu İl Temsilcisi Ahmet TOL, TEMA Vakfı İl Temsilcisi Nermin TOL, Gençlik ve Spor Kulübü Sporcuları, Antrenörler ve yaşlı genç demeden tüm vatandaşlarımızın katılımıyla ''Beraber Yürüyelim'' etkinğilği gerçekleştirildi. 

İlimizde bu etkinlik İzmit saat kulesi önünden başlayarak sporcuların  sporcu marşları eşliğinde  Milli İrade Meydanına kadar  yürüyüş sürdü.  Yürüyüş sonunda  Vali Yardımcımız Sn. Ali ADA'nın tüm katılımcıılara yaptığı teşekkür konuşmasıyla etkinlik son buldu.