2020 DÜNYA GENÇLER ORYANTİRİNG ŞAMPİYONASI BASIN TOPLANTISI YAPILDI

“JWOC2020 JUNIOR WORLD ORIENTEERING CHAMPIONSHIP” adıyla, düzenlenmesi planlanan bu büyük organizasyonun İlimiz Kocaeli'ne verilmesiyle ilgili Seka Sahil Restourant 'da basın toplantısı yapıldı.

8 ARALIK 2017
HABERİNFOTOĞRAFLARI

2020 DÜNYA GENÇLER ORYANTİRİNG ŞAMPİYONASI BASIN TOPLANTISI YAPILDI

“JWOC2020 JUNIOR WORLD ORIENTEERING CHAMPIONSHIP” adıyla, düzenlenmesi planlanan bu büyük organizasyonun İlimiz Kocaeli'ne verilmesiyle ilgili  Seka Sahil Restourant 'da basın toplantısı yapıldı.  Toplantıya Kocaeli Vali Yardımcısı Beyazıt Tanç, Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Hacer AKYÜZ, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin TOL, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Spor Şube Müdürü Ziya ÜLHAKSARIGÜL, Kocaeli Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Spor Şube Müdürü Engin YAŞAR ve Federasyon Temsilcileri katıldı.

JUNIOR WORLD ORIENTEERING CHAMPIONSHIP NEDİR (JWOC)  ?

1990 yılından itibaren her yıl düzenlenmeye başlayan ve 31 incisi olan 2020 Dünya Gençler Oryantiring Şampiyonasının organizasyonu Uluslararası Oryantiring Federasyonu (IOF) tarafından ülkemize (Kocaeli iline) verilmiştir. Dünya Gençler Oryantiring Şampiyonası, ülke federasyonları tarafından belirlenen milli takımlar arasında, W(K) 20 ve M(E) 20 kategorilerinde yapılmaktadır.

Dünya Gençler Oryantiring Şampiyonası ile birlikte uluslararası puan veren (WRE) başka bir etkinlikte düzenlemek mümkündür. 2020 yılında Dünya Gençler Oryantiring Şampiyonası ile birlikte Uluslararası Kocaeli Oryantiring Yarışması da yapılacak olup Yarışma 22-29 Haziran 2020 tarihleri arasında yapılacak.

2017 YILINDA FİNLANDİYADA (TEMPERE) DE YAPILAN ŞAMPİYONANIN İSTATİK BİLGİLERİ

2017 yılında Finlandiya’nın Tampere kentinde düzenlenen son Dünya Gençler Oryantiring Şampiyonası kayıtlarını incelediğimizde 39 ülkeden 437 yarışmacı ile 94 idarecinin organizasyona katıldığını görmekteyiz. Aynı yarışma ile birlikte yapılan Finlandiya 5 Gün Yarışmasında da 1600 e yakın sporcu yarışmıştır. Ülkemizdeki yarışmaya 55-60 ülkenin katılması beklenmektedir.

2020 YILINDATÜRKİYE (KOCAELİ) DE  YAPILACAK ŞAMPİYONA İSTATİSTİK BEKLENTİLERİ

Bu veriler ve oryantiring sporundaki yayılım ile gelişmelere bakıldığında katılımcı sayısının bir hayli artacağını tahmin etmek güç olmayacaktır. Ülkemizdeki etkinlikte 800’e yakın milli takım sporcusu, 150 idareci ile birlikte, Uluslararası Kocaeli Oryantiring Yarışmasına da 300’ü yabancı 2.500’ü yerli toplam 4.000’e yakın sporcuyu ağırlamayı planlamak hiçte hayalci olmayacaktır.